Restauracje wegańskie i wegetariańskie zyskują coraz większą popularność. Zastanawiasz się nad tym, czy certyfikacja wege ma sens w twojej restauracji? Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj, a dowiesz się, co zrobić krok po kroku.

Coraz więcej restauratorów na swoich stronach internetowych czy w mediach społecznościowych stosuje w menu grafikę lub oznaczenia słowne wskazujące, że serwowane dania w ich lokalu są odpowiednie dla wegan, wegetarian lub dla obu tych grup. Obecnie jednak nie ma jednoznacznych wytycznych, jak należy oznaczać produkty wegańskie i wegetariańskie, co powoduje, że wielu właścicieli lokali stosuje swoje własne kryteria. A brak wiedzy na temat pochodzenia poszczególnych składników, czy zapobiegania zanieczyszczeniom krzyżowym, powoduje nieprawidłowe oznakowanie takich wegetariańskich i wegańskich potraw. 

Od czego zacząć certyfikację wege?

KROK 1. Wybór jednostki certyfikującej

1. Sprawdź ile dań/produktów chcesz poddać certyfikacji. Zweryfikuj, jakie pochodzenie mają poszczególne składniki (zwierzęce czy roślinne).

2. Wyślij zapytania ofertowe do wybranych jednostek certyfikujących.

Nasza rada: Pamiętaj, aby przesłać zapytania do co najmniej trzech jednostek certyfikujących. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wyboru najlepszej oferty dla Twojej restauracji. 3. Porównaj ze sobą oferty.

Weź pod uwagę:

  • cenę wdrożenia do ilości produktów np. 2000 zł za 8 produktów;
  • cenę roczną utrzymania certyfikatu (licencja na 12 miesięcy);
  • możliwość rozszerzenia certyfikacji i ewentualne koszty;
  • przebieg procesu.

KROK 2. Weryfikacja produktu

Po wybraniu jednostki certyfikującej i podpisaniu umowy, złóż wymagane przez jednostkę formularze oraz dokumentację dotycząca certyfikowanych produktów. Uwaga! Jednostki certyfikujące wymagają zawsze ujawnienia całego składu posiłku/produktu oraz informacje o przebiegu procesu. Nie zatajaj więc żadnych składników!

KROK 3. Przegląd dokumentów i certyfikat

Po zakończeniu weryfikacji dokumentów wydawana jest decyzja o przyznaniu lub nie certyfikatu dla zgłoszonych produktów. Zwykle też, ale nie jest to regułą, jednostka prosi o przesłanie wzoru menu/opakowania z nadrukowanym logotypem „wege” jednostki. Przygotuj taki wzór menu/opakowania z zastosowaniem logotypu, jeśli wymaga tego Twoja jednostka.

KROK 4. Kontrola/audyt/badania laboratoryjne

Jednym z elementów utrzymania licencji „wege” są kontrole jednostek certyfikujących, które odbywają się zawsze w miejscu produkcji. Podczas takiej kontroli/audytu sprawdzane są zgłoszone przez producenta informacje oraz warunki przebiegu procesów produkcji posiłków/produktów. W ramach podpisanej umowy, pracownicy jednostek certyfikujących mogą pobrać próbki laboratoryjne na obecność składników pochodzenia zwierzęcego w zgłoszonych produktach. W przypadku wykrycia składników pochodzenia zwierzęcego w zgłoszonym do certyfikacji produkcie, podejmowane są działania określone szczegółowo w umowie. Do takich działań niektóre jednostki zaliczają: utratę certyfikatu wege, czy całkowite pokrycie kosztów badań laboratoryjnych.

KROK 5. Licencja

Licencja na używanie znaku „wege” danej jednostki certyfikującej, zwykle przyznawana jest na 12 miesięcy. Oznacza to, że przez rok możemy używać logotypu jednostki, a także podlegamy jej kontroli. Po upływie tego czasu możemy zadecydować o przedłużeniu licencji lub rezygnacji z niej.

Sprawdź wymagania Sanepidu dla restauracji wegetariańskich>>