Jajka to kolejny ze składników, które powinny być prawidłowo przygotowane do dalszego gotowania. Przedstawiamy instrukcję mycia jaj.

KURZE JAJA – BEZPIECZEŃSTWO

Dezynfekcja jaj to ważny krok – jaja mogą być bowiem zanieczyszczone bakteriami, takimi jak Salmonella, które mogą powodować choroby związane z żywnością. Zakażenie Salmonellą może prowadzić do poważnych objawów, takich jak biegunka, wymioty, gorączka i bóle brzucha.

Chociaż wiele jaj jest produkowanych w higienicznych warunkach, skorupy jaj są porowate i mogą przez nie łatwo przenikać bakterie, zwłaszcza gdy jaja są przechowywane lub transportowane w niewłaściwych warunkach. Bakterie mogą również przenosić się na skorupkę z rąk lub powierzchni.

Dezynfekcja jaj może pomóc zminimalizować ryzyko zakażenia, ważne jednak, by była wykonywana poprawnie.

INSTRUKCJA SANITARNA – DEZYNFEKCJA JAJ

Obróbka wstępna w przypadku jaj ma na celu zabicie pałeczek Salmonelli znajdujących się na powierzchni skorupek jaj.

W przypadku jaj wyróżniamy kilka etapów obróbki wstępnej: mycie oraz jedną z form dezynfekcji tj.

  • naświetlania jaj promieniami UV – naświetlanie lampami wytwarzającymi promieniowanie nadfioletowe skutecznie niszczące bakterie, pleśnie, wirusy, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje;
  • dezynfekcję chemiczną specjalistycznymi środkami;
  • dezynfekcję termiczną – proces wyparzania jaj poprzez zanurzenie jaj w wodzie o temperaturze powyżej 90°C przez 10 sekund.

Do obróbki wstępnej jaj należy używać wyłącznie oznakowanego sprzętu. Zawsze po dezynfekcji jaj wkładamy je do czystego pojemnika i przenosimy do pomieszczenia produkcyjnego. Nigdy nie wkładamy ich z powrotem do brudnych wytłoczek. Jeśli jaja nie zostaną od razu wykorzystane, należy je przechowywać w warunkach chłodniczych.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu Salmonellą z jaj jest przechowywanie ich w odpowiednich warunkach (w lodówce poniżej 5°C). Nie mniej ważne jest mycie rąk przed i po obsłudze jaj oraz dokładne gotowanie jaj przed spożyciem. W ten sposób można zminimalizować ryzyko zakażenia i zapewnić bezpieczeństwo żywności.

Pobierz plik

Instrukcja mycia i dezynfekcji jaj

Sprawdź też jak myć owoce i warzywa.