Zachowanie higieny jest bardzo ważnym elementem pracy w gastronomii. Przygotowaliśmy dla Ciebie schemat pokazujący w jaki sposób prawidłowo myć ręce. Możesz go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w swojej kuchni.

Zasady mycia dłoni

Technika mycia rąk Ayliffe’a to jeden z najczęściej stosowanych schematów mycia i dezynfekcji. Jest to schemat, który został opracowany w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności w usuwaniu z rąk mikroorganizmów, w tym bakterii i wirusów.

Schemat techniki mycia rąk Ayliffe’a składa się z następujących etapów:

  1. Zdejmowanie biżuterii i zegarków oraz zawiązanie włosów – ta czynność jest bardzo ważna, aby uniknąć zakażenia drobnoustrojami.
  2. Mycie rąk wodą z mydłem – ręce należy dokładnie zwilżyć wodą i umyć mydłem, starając się docierać do wszystkich zakamarków rąk. Proces mycia powinien trwać co najmniej 20 sekund.
  3. Dokładne spłukanie mydła z rąk – po zakończeniu mycia należy dokładnie spłukać ręce wodą, aby usunąć resztki mydła.
  4. Osuszenie rąk – ręce należy osuszyć czystą, suchą ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Nigdy nie należy dzielić z kimś ręczników do rąk.
  5. Dezynfekcja rąk – na ręce należy nanieść odpowiedni preparat do dezynfekcji, który powinien być skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum mikroorganizmów. Preparat należy dokładnie rozprowadzić na całej powierzchni rąk, zwracając uwagę na zgięcia skórne i przestrzenie między palcami.
  6. Wysuszenie rąk – ręce powinny pozostać wilgotne, aż do całkowitego wyschnięcia preparatu dezynfekcyjnego.

Technika mycia i dezynfekcji rąk według schematu Ayliffe’a jest ważna w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, takich jak grypa czy COVID-19. Ważne jest, aby wykonywać te czynności zgodnie z zaleceniami, w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności w usuwaniu mikroorganizmów z rąk.

Pobierz plik

Technika mycia i dezynfekcji rąk według schematu Ayliffe’a

Przeczytaj też o zasadach dezynfekcji pomieszczeń.>>