Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do oferty dań bezglutenowych? A może prowadzisz catering dietetyczny i chcesz poszerzyć swoją ofertę o tę popularną dietę? Przeczytaj, jak ważne jest tu bezpieczeństwo produkowanej żywności dla osób na diecie bezglutenowej i zdecyduj, czy Twoja kuchnia jest w stanie sprostać wymaganiom klientów.

Dieta bezglutenowa: dla kogo?

Dieta bezglutenowa jest koniecznością dla osób chorujących na celiakię oraz dla tych, którzy wykazują alergię na gluten lub cierpią na nietolerancję glutenu. Szczególnie w przypadku celiakii dieta nie może zawierać nawet śladowych ilości glutenu, dlatego przygotowanie jej powinno odbywać się w tzw. ”czystej kuchni” tj przy użyciu osobnych naczyń, desek, czy noży, niż wykorzystywanych  do przyrządzania pozostałych diet. 

Więcej na temat bezpieczeństwa przygotowania żywności bezglutenowej przeczytasz w naszym artykule »

Ważne, aby dieta bezglutenowa była oparta na bezpiecznych dla celiaków produktach oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa – licencjonowanego znaku bezpiecznej żywności bezglutenowej.

Jak zbilansować dietę bezglutenową?

Dietę bezglutenową należy prawidłowo zbilansować bazując na produktach naturalnie bezglutenowych. Korzystanie z gotowych mieszanek nie jest wskazane, ponieważ mają one wysoki indeks glikemiczny, zawierają sporo skrobi modyfikowanej, soi oraz innych dodatków do żywności, które niepotrzebnie obciążają organizm i mogą przyczynić się do rozwoju innych dolegliwości i chorób. Dla wielu osób dużym wyzwaniem jest skomponowanie posiłków, aby były bezglutenowe, a przy tym miały odpowiedni skład makroskładników, witamin i minerałów. 

Chcesz wiedzieć więcej?

  • Jakich produktów unikać na diecie bezglutenowej?
  • Gluten w produktach: jak czytać etykiety?
  • Produkty bezglutenowe lista
  • Zawartość bezglutenowego talerza – jak zbilansować potrawę bezglutenową
  • Dieta bezglutenowa jadłospis

Czytaj więcej »

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!

Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się