Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy choroby układu pokarmowego to problemy, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Nerwowy tryb życia, długie godziny bez ruchu przed ekranem komputera, a przede wszystkim niewłaściwa dieta to główne przyczyny tych chorób. Jednak świadomość dotycząca wpływu diety na zdrowie i samopoczucie rośnie – coraz więcej ludzi decyduje się przejść na odpowiednią dietę.

Dieta DASH jest jedną z najpopularniejszych diet, rekomendowanych dodatkowo przez polski NFZ oraz międzynarodowe organizacje zdrowia. Nie każdy jednak jest w stanie sprostać wyzwaniom diety, ponieważ jest ona dość angażująca. Dlatego wiele osób wybiera wygodniejszą opcję: catering dietetyczny DASH. Dowiedz się, jak wprowadzić dietę DASH do swojej oferty!

Dieta DASH – dla kogo?

Odpowiedź jest prosta: dieta DASH to styl odżywiania polecany właściwie każdemu, ponieważ sprzyja zachowaniu dobrej kondycji organizmu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że atrakcyjnie przygotowane menu diety DASH będzie najchętniej wybieraną opcją w Twoim cateringu dietetycznym. Drugą grupą, dla której stosowanie diety DASH będzie czymś więcej niż stylem życia, to osoby z chorobą cholesterolową, cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi (w tym z nadciśnieniem tętniczym), a nawet zmagające się z rakiem jelita grubego.

Czym jest dieta DASH?

Od kilku lat dietę DASH ocenia się jako jedną z najzdrowszych diet na świecie. Jej nazwa to skrót od “Dietary Approaches to Stop Hypertension” (dieta mająca na celu leczyć i zapobiegać nadciśnieniu). Jest bogata w składniki odżywcze, antynowotworowe i antyoksydacyjne, które znajdują się w kolorowych warzywach i owocach oraz innych pożywnych produktach.  Dzięki obecności substancji odżywczych, zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów, dieta korzystnie wpływa na profil lipidowy, obniża ciśnienie tętnicze, ma znaczenie profilaktyczne w utrzymaniu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, rak jelita grubego. 

Chcesz wiedzieć więcej?

  • Jakich produktów unikać na diecie DASH?
  • Jakie produkty są dozwolone?
  • Zawartość talerza na diecie DASH – jak zbilansować potrawy?
  • Dieta DASH jadłospis na jeden dzień.

Czytaj więcej »

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!

Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się