Choć na całym świecie pojawiają się różne modne sposoby odżywiania, to właśnie dieta warzywno-owocowa, oryginalnie opracowana przez dr Ewę Dąbrowską®, jest jednym z najgorętszych tematów dietetycznych w Polsce. Jej zasady są dość proste, lecz komponowanie odpowiednich posiłków dla wielu osób może być czasochłonne, dlatego chętnie sięgną po profesjonalny catering dietetyczny. Ważne: najbardziej znana wersja diety warzywno-owocowej, czyli dieta dr Ewy Dąbrowskiej® wymaga zdobycia odpowiedniej licencji, jeśli chcemy ją włączyć do swojej oferty – przeczytaj, jak to zrobić.

Post warzywno-owocowy – dla kogo?

Dietą owocowo-warzywną interesują się osoby zdrowe, pragnące zafundować swojemu organizmowi detoks, zmienić nawyki żywieniowe, a przy okazji zrzucić kilka kilogramów. Ten ostatni cel nie jest jednak głównym powodem, dla którego ludzie decydują się na post warzywno-owocowy. Głównym celem powinno być lepsze samopoczucie, które jest skutkiem głębokiego oczyszczenia organizmu. 

Drugą grupą korzystającą z diety warzywno-owocowej są osoby traktujące post leczniczo, zmagające się np. ze zwyrodnieniowymi chorobami stawów. Przed przystąpieniem do takiego postu powinny jednak zasięgnąć porady lekarza, czy mogą pozwolić sobie na taką dietę.

Dieta owocowo-warzywna – na czym polega?

Jest to szczególny rodzaj diety specjalistycznej, którą można stosować maksymalnie 40 dni. Dzienna podaż kaloryczna nie powinna przekroczyć ok. 800 kcal, dlatego dietę składająca się wyłącznie z warzyw i owoców nazywa się głodówką lub postem leczniczym. Dla mózgu podstawowym paliwem jest glukoza. Jej zapasy znajdują się w formie glikogenu w wątrobie i wystarczą tylko na jeden dzień głodówki. Ponieważ glukoza jest niezbędna dla sprawnej pracy mózgu, dlatego też w czasie diety dochodzi do zamiany na glukozę wszelkich złogów białkowych tj. uszkodzonych, zwyrodniałych lub martwych komórek, tkanek, zakrzepów, guzów, ropni, blizn itp. Taki rodzaj przemian w organizmie nazywamy „odżywianiem wewnętrznym”. Organizm się regeneruje, a przestrzeganie zasad diety powoduje ustąpienie głodu. Często zanika też chęć na słodycze, mięso czy kawę. 

Chcesz wiedzieć więcej?

  • Jak przygotować post warzywno-owocowy?
  • Jakie warzywa i owoce są dozwolone na diecie dr Dąbrowskiej?
  • Jakie dodatki uwzględnić w diecie, a jakich unikać?
  • Jak zdobyć licencję na Dietę dr Ewy Dąbrowskiej®?
  • Dieta dr Ewy Dąbrowskiej® – przykładowy jadłospis.
  • Jak zachować jakość i staranność przeprowadzając post?

Czytaj więcej »

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!

Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się