Diety low carb – niskowęglowodanowe są popularne już od lat 80. XX wieku. Najbardziej znane wśród nich to dieta Dukana, Atkinsa, Kwaśniewskiego, South Beach, Zone, Paleo i dieta ketogeniczna. Przeczytaj, jak wiele opcji możesz zaproponować swoim klientom w ramach cateringu dietetycznego!
Dla kogo dieta low carb – niskowęglowodanowa?
Dieta low carb – niskowęglowodanowa, choć budzi kontrowersje wśród wielu dietetyków, może być skuteczniejsza w redukcji masy ciała niż dieta niskotłuszczowa. Wpływa również na zmniejszenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jednak dieta bardzo niskowęglowodanowa nie jest polecana osobom na diecie roślinnej. Większość produktów wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych takich jak jaja, mięso, owoce morza czy ryby jest wykluczonych przez wegetarian lub wegan. Z tego też powodu bardzo trudno jest ją odpowiednio zbilansować, biorąc pod uwagę te wykluczenia.
Na czym polega dieta low carb?
Dieta low carb – niskowęglowodanowa polega po prostu na ograniczeniu spożycia węglowodanów. W diecie zwiększa się natomiast podaż białka oraz tłuszczów.
Rozróżniamy trzy rodzaje diet low carb – niskowęglowodanowych:
- Dieta bardzo niskowęglowodanowa, która dostarcza poniżej 50 g węglowodanów dziennie, co stanowi około 4-10% energii z diety – m.in. dieta ketogeniczna.
- Klasyczna dieta niskowęglowodanowa, która dostarcza 130 g lub mniej węglowodanów dziennie, co stanowi około 26% energii z diety.
- Umiarkowana dieta niskowęglowodanowa, która dostarcza poniżej 250 g węglowodanów dziennie, co stanowi około 45% energii z diety.
Chcesz wiedzieć więcej?
- Jakich produktów unikać na diecie niskowęglowodanowej?
- Jakie produkty są dozwolone?
- Zawartość talerza na diecie low carb – jak zbilansować potrawy?
- Dieta niskowęglowodanowa – jadłospis.
Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!
Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?
Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.
Zarejestruj się