Dieta śródziemnomorska to z pewnością jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych diet na całym świecie. Zawdzięcza to bogactwu produktów, smaków, kolorów i zapachów. Jest nie tylko smaczna, ale również polecana przez wielu lekarzy jako element zdrowego trybu życia. To jednocześnie punkt obowiązkowy w menu cateringu dietetycznego – sprawdź!

Dieta śródziemnomorska – dla kogo?

Jako jedna z niewielu diet, dieta ta polecana jest praktycznie wszystkim osobom dbającym o zdrowy tryb życia. Mogą być na niej zarówno osoby zupełnie zdrowe, jak i takie, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, metabolicznymi, krążenia, cukrzycą i wieloma innymi. Dieta śródziemnomorska ma właściwości przeciwzapalne, obniżające stężenie cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na płodność i funkcjonowanie układu krążenia.

Na czym polega?

Dieta śródziemnomorska zakłada kilka uniwersalnych zasad, które łączą sposób żywienia nie tylko Greków, Francuzów czy Włochów, ale również mieszkańców takich krajów jak Maroko, Tunezja, Turcja, Libia, Liban czy Izrael. Kuchnia śródziemnomorska to cała paleta smaków, barw i zapachów. Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim: moc świeżych produktów, dostęp do lokalnej żywności oraz prostota potraw. Dieta wykazuje dużo korzyści prozdrowotnych dzięki obecności w żywności wysokiej zawartości jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (występujących w rybach oraz oliwie z oliwek). Podstawą diety są rośliny, natomiast wysokiej jakości mięso, ryby i owoce morza czy produkty mleczne są dodatkiem. Elementem obowiązkowym są również najwyższej jakości tłuszcze roślinne (z oliwą z oliwek na czele).

Chcesz wiedzieć więcej?

  • Jakich produktów unikać na diecie śródziemnomorskiej?
  • Jakie produkty są dozwolone?
  • Zawartość śródziemnomorskiego talerza – jak zbilansować potrawy?
  • Jadłospis.

Czytaj więcej »

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!

Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się