Oferujesz dania na wynos? Twoja restauracja poszerzyła ofertę o dania garmażeryjne? A może po prostu prowadzisz produkcję cateringową? Wysoka jakość potraw oraz odpowiednia cena to już nie jedyne aspekty, które biorą pod uwagę Twoi klienci. Choć liczy się wnętrze, to opakowanie zgodne z aktualnymi trendami jest równie istotne. Coraz większa troska o środowisko skutkuje intensywnymi badaniami nad alternatywnymi rozwiązaniami opakowaniowymi, które są zarówno ekologiczne, jak i estetyczne. Dowiedz się, jak wiele innowacji możesz zastosować w swoim biznesie!

Twoi klienci są w stanie zapłacić więcej za opakowania ekologiczne – badania

Troska o środowisko jest widoczna w wynikach badań przeprowadzonych przez Technomic, firmę doradczą śledzącą nastroje konsumentów w najbardziej renomowanych restauracjach i sieciach handlowych. Według badań Technomic:

  • 80% konsumentów jest gotowych zapłacić więcej za opakowania przyjazne dla środowiska i oparte na roślinnych materiałach.
  • Około 50% konsumentów spożywa jedzenie na wynos z opakowań jednorazowych.
  • 75% konsumentów chce móc przechowywać resztki jedzenia w oryginalnych opakowaniach na wynos, a 66% uważa, że istotne jest, aby można było bezpiecznie podgrzewać jedzenie w opakowaniu na wynos.

Wniosek? Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój biznes mógł przyciągnąć klientów z zasobniejszymi portfelami, warto przemyśleć, które rozwiązanie wybrać.

Opakowania dla gastronomii: plastik kontra bioplastik – co wybrać?

W większości przypadków opakowania zrównoważone (bio lub pochodzące z recyklingu) odnoszą się do rozwiązań, które są częścią łańcucha dostaw korzystającego z odnawialnych surowców lub materiałów stricte ekologicznych. Jednorazowy plastik nadal jest najczęściej stosowanym materiałem na świecie, ale nie spełnia wspomnianych kryteriów. Istnieje wiele rozwiązań opakowaniowych uważanych za bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik, takich jak te wykonane z tektury falistej, z recyklingu lub papieru. Jednak plastik, zwłaszcza w opakowaniach spożywczych, jest również używany z powodów higienicznych.

Dlatego branża opakowań od lat opracowuje tzw. bioplastiki. Materiały te mają na celu naśladowanie funkcjonalności plastiku, ale z użyciem surowców naturalnego pochodzenia.

Opakowania pochodzenia roślinnego – czy to naprawdę działa?

Zawsze na początku pojawia się wątpliwość dotycząca funkcjonalności opakowań wykonanych z materiałów pochodzenia roślinnego. Czy są wytrzymałe? Czy mogą mieć wpływ na smak potrawy? Czy potrawa zachowa swoje właściwości i odpowiednią temperaturę? I wreszcie – czy będą tak atrakcyjne jak od lat używane opakowania plastikowe i styropianowe?

Odpowiedzi mogą zadziwić niedowiarków!

Wiele czasu i pieniędzy poświęca się bowiem badaniom nad alternatywnymi materiałami, tak aby ich jakość nie odbiegała od tej, do której przyzwyczaiły nas tanie plastikowe rozwiązania. Niektóre z alternatyw, takie jak opakowania z mąki kukurydzianej, mogą być łudząco podobne do przezroczystych lub bezbarwnych opakowań z plastiku i łatwo dostosowywać się do różnych zastosowań praktycznych. 

Najciekawsze z rozwiązań?

  • Jadalne słomki, które mogą być zjedzone po użyciu.
  • Kubki do kawy, wykonane z ciastek pokrytych czekoladą, które można zjeść po wypiciu napoju.
  • Łyżki, które mogą być wykonane z pszenicy, sorga czy ryżu, idealne jako alternatywa dla plastikowych sztućców.

Jednak to nie wszystko!

Opakowania do gastronomii z drewna i… liści

Jedną z firm, które zdecydowały się wykorzystać surowce drzewne do opakowań dla żywności, jest brytyjska The Wholeleaf Company. Firma wykorzystuje opadłe liście palmowe do tworzenia zrównoważonych rozwiązań. 

Liście palmy Areca pochodzą z Indii, dotychczas były przeznaczone do kompostowania. Jednak okazało się, że po odpowiedniej obróbce cieplnej, a dokładniej – prasowaniu z wykorzystaniem ciepła – zdrewniałe liście palmy nadają się do tworzenia opakowań. Firma robi z nich eleganckie miski do modnych bowli roślinnych, talerze, miski, a nawet sztućce.

Bambus do produkcji opakowań zamiast jednorazowego plastiku? Tak, odpowiednio przetworzony bambus, po rozbiciu, dzięki specjalistycznej technologii, może służyć do produkcji opakowań: pudełek na wynos, talerzy i papieru do owijania np. kanapek i wrapów.

Pobierz instrukcję mycia i dezynfencji opakowań

Pobierz plik

Instrukcja mycia i dezynfekcji toreb i opakowań do transportu żywności

Zastosowanie owoców, warzyw i roślin w eko opakowaniach

Zrównoważone alternatywy na rynku opakowań wykorzystują owoce, warzywa i rośliny ze względu na ich różnorodne właściwości. 

Kokos i maniok w opakowaniach

Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak Cocoform, produkt, który powstał w odpadów przemysłu spożywczego. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać jak karton, to wystarczy wziąć je do ręki, aby zobaczyć różnicę. Cocoform powstaje poprzez pokrycie płyty z włókien kokosowych lateksem z recyklingu. To sprawia, że całość jest elastyczna i wytrzymała. Gładka powierzchnia nadaje opakowaniom nie tylko estetyczny wygląd, ale także stabilność. 

Z kolei skrobia z korzenia manioku jest już na dużą skalę wykorzystywana w produkcji torebek foliowych, sztućców, słomek i opakowań. Co istotne, te torebki są w stanie unieść taki sam ciężar jak ich plastikowe odpowiedniki i rozpuszczają się w wodzie, pozostając nieszkodliwymi dla środowiska.

Wykorzystanie wodorostów i glonów w eko opakowaniach

Niektóre rozwiązania wymagają bardziej złożonego procesu przetwarzania mniej typowych surowców pochodzenia roślinnego. Wodorosty okazały się być doskonałą biodegradowalną, a czasami jadalną, alternatywą dla plastiku.

Możemy się zastanawiać nad tym, czy takie technologie nie degradują przy tym środowiska naturalnego. Jednak brązowe wodorosty są jednym z najbardziej odnawialnych zasobów na świecie, ponieważ rosną nawet ok. 100 cm na dobę, nie potrzebując przy tym świeżej wody ani nawozów, a także aktywnie przyczyniając się do odkwaszania oceanów.

Wodorosty i glony stały się niemal idealnym zamiennikiem plastiku, ponieważ można z nich uzyskać efekt łudząco podobny do przezroczystego jednorazowego plastiku.

Jedną z większych innowacji jest Ooho: pozbawiona smaku bańka wypełniona wodą. Ooho można przebić, aby wypić jej zawartość, lub zjeść w całości. Jeśli nie chcemy jej jeść, po 4 do 6 tygodniach ulegnie całkowitej biodegradacji, stając się w 100% neutralnym surowcem. 

Podsumowując: korzyści wynikające z używania ekologicznych opakowań przez restauratorów mogą być widoczne niemal od razu. 

  • Opakowania ekologiczne pozwalają restauracjom świadomie działać na rzecz ochrony środowiska, redukując ilość plastiku i innych szkodliwych materiałów wytwarzanych i wyrzucanych do środowiska.
  • Troska o środowisko przekłada się na pozytywny wizerunek marki, co może przyciągnąć klientów świadomych ekologicznie. 
  • Konsumenci są skłonni zapłacić więcej za produkty pakowane w ekologiczne opakowania, co może przyczynić się do wzrostu przychodów restauracji. 
  • Ekologiczne opakowania często są również funkcjonalne i estetyczne, co podnosi wartość dodaną potrawy i pozytywnie wpływa na doświadczenie klienta. 
  • Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak liście palmowe, bambus czy skrobia z manioku, może przyczynić się do wsparcia lokalnych społeczności oraz rozwijania zrównoważonych praktyk w przemyśle spożywczym.

Chcesz być na bieżąco z trendami gastro?

Zarejestruj się w Akademii Greenology i korzystaj bezpłatnie z kursów, tutoriali, dokumentów HACCP i dziesiątek porad specjalistycznych.

Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się