Restauracja, fit catering czy może sezonowy food truck? Niezależnie od tego, jaki jest Twój pomysł na restauracyjny biznes, mamy dla Ciebie sprawdzone porady, które pomogą Ci zbudować dobrze prosperujące usługi gastronomiczne. Dowiedz się, jak zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć wszystko pod kontrolą!
Od lat marzysz o własnym biznesie gastronomicznym i wreszcie nadszedł ten moment, by marzenia i wizje ujrzały światło dzienne? Masz już wybraną koncepcję, lokal lub food trucka… Czas na realizację!
Po pierwsze: inwestycje w restaurację
Jeśli zastanawiasz się, czy inwestować własne środki, czy może skorzystać kredytu inwestycyjnego, masz kilka opcji. Wybór odpowiedniej formy finansowania wpłynie na dalszą działalność lokalu, dlatego też warto szczegółowo przeanalizować każdą z możliwości.
Przeczytaj, jak pozyskiwać środki na inwestycje w biznes gastronomiczny »
Po drugie: formalności i plan
Zgadza się, nie unikniesz mnóstwa formalności na starcie, ale spokojnie – to prostsze, niż myślisz!
- Czy do odbioru lokalu potrzebujesz projektu technologicznego? To wcale nie jest takie oczywiste. Sprawdź, czy w Twojej działalności taki projekt jest wymagany »
- Boisz się, że utoniesz w formalnościach? Tu znajdziesz informację, jakich dokumentów potrzebujesz do odbioru lokalu gastronomicznego przez Sanepid. Odbiór lokalu gastronomicznego – checklista »
- Myślisz o biznesie na kółkach? Zobacz, jakich dokumentów będziesz potrzebować do zarejestrowania food trucka. Czytaj więcej »
- Jeśli chcesz również zatwierdzić w Sanepidzie środek transportu dla gastronomii, przyda Ci się ta instrukcja »
Po trzecie: HACCP i bezpieczeństwo żywności
Prowadzenie działalności gastronomicznej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dobrze zaplanowany i wdrożony system HACCP (analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli) pozwoli Ci mieć pewność, że panujesz nad bezpieczeństwem żywności. Tylko jak się do niego przygotować?
- Przeczytaj, jak wypełniać dokumentację HACCP »
- Dla bezpieczeństwa pobierz tabelę temperatur przechowywania »
- Przyda Ci się też instrukcja rozmrażania żywności »
- Pozostałe instrukcje do dokumentacji HACCaP pobierzesz tu »
- Po bezpłatny wzór instrukcji BHP sięgnij tu »
Po czwarte: pomyśl o zyskach z biznesu
Pasja i dobry pomysł to jedno, ale przecież zależy Ci na dochodowym przedsięwzięciu. Pomyśl o zyskach zanim wpadniesz w codzienną rutynę.
- Wybierz odpowiednie stawki podatkowe. Czytaj więcej »
- Naucz się obliczać tzw. food cost – z naszym kalkulatorem food cost będzie łatwiej »
- O tym, jak analizować i kontrolować strukturę kosztów w gastronomii, przeczytasz tu »
- Na Twoje zyski będą mieć wpływ również negocjacje prowadzone z dostawcami. Naucz się, jak to robić »
Po piąte: stwórz dobry zespół w lokalu
Rekrutacja w gastronomii to niełatwy temat. Duża rotacja, sezonowość i kwestie związane z odpowiednim premiowaniem pracowników to tylko kilka z wielu problemów, z jakimi zmagają się właściciele restauracji w Polsce. Właściwie przeprowadzony proces rekrutacji to podstawa. Tutaj dowiesz się:
- Jak prowadzić proces rekrutacji, aby znaleźć naprawdę dobrych pracowników. Czytaj więcej »
- Jak szkolić swoich pracowników. – czytaj więcej »
- Jak stworzyć odpowiedni system motywacyjny pracowników. Więcej »
Po szóste: chcesz być zawsze na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera dla profesjonalistów z branży spożywczej. Raz w miesiącu dostaniesz od nas porcję porad, wiadomości z rynku HoReCa oraz kulinarnych inspiracji.