Masz już wymarzone miejsce na rozpoczęcie działalności gastronomicznej? Dowiedz się, czy w Twoim lokalu projekt technologiczny to obowiązek, czy może niepotrzebny wydatek. 

Dostosowanie lokalu do wymagań biznesu gastronomicznego to poważny krok, który wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Każdą decyzję warto dokładnie rozważyć, szczególnie tą dotyczącą przystosowania lokalu do planowanej działalności. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie wykonasz po znalezieniu lokalu, przed rozpoczęciem prac remontowych, to sporządzenie projektu.

PROJEKT TECHNOLOGICZNY DLA LOKALU

Projekt technologiczny (projekt gastronomiczny) to rysunek, który zawiera koncepcje układu pomieszczeń, ciągów technologicznych wraz z lokalizacją poszczególnych urządzeń.

Po co robi się projekt? 

Celem projektu jest zaplanowanie procesów i procedur dotyczących przygotowywania posiłków i obsługi klientów w sposób efektywny, bezpieczny i higieniczny. Ma to na celu zwiększenie jakości usług gastronomicznych oraz poprawę działania restauracji.

Projekt technologiczny może pomóc w zoptymalizowaniu procesów kuchennych, zapewnieniu właściwego wykorzystania surowców, minimalizacji odpadów oraz w skutecznym zarządzaniu zasobami ludzkimi. W projekcie określa się również wytyczne dotyczące higieny pracy oraz bezpieczeństwa żywności, co przyczynia się do zwiększenia jakości oferowanych usług i ochrony zdrowia klientów.

CZY PROJEKT JEST OBOWIĄZKOWY W GASTRONOMII?

W przypadku nowego lokalu, w którym nie była wcześniej prowadzona działalność gastronomiczna, Sanepid wymaga przedłożenia projektu technologicznego. Część Inspekcji Sanitarnych dodatkowo wymaga, aby projekt był zaopiniowany przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-epidemiologicznych. Niektóre stacje opiniują przedłożone projekty na własną rękę. Zdarza się również, że stacje nie wymagają żadnych formalnych uzgodnień. Jeśli nasz projekt będzie opiniowany przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych należy pamiętać, że taka opinia na projekcie również kosztuje. Ceny opinii wraz z przystawieniem pieczątki na projekcie wahają się zwykle od 200 do 600 złotych.

KIM JEST RZECZOZNAWCA DS. SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH?

Rzeczoznawca ds. sanitarno-epidemiologicznych to osoba, która uzyskała uprawnienia nadane przez Głównego Inspektora Sanitarnego do uzgadniania w imieniu państwowego inspektora sanitarnego dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.

CZY RYSUNEK MOGĘ WYKONAĆ SAM, CZY MUSZĘ ZLECIĆ GO SPECJALIŚCIE?

Rysunek możemy oczywiście wykonać sami. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy lub nasz własnoręcznie wykonany rysunek jest odrzucany w Sanepidzie – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku znajdziemy wielu projektantów, którzy chętnie nam pomogą.

Przed ostatecznym wyborem projektanta warto sprawdzić:

  • zrealizowane projekty,
  • opinie,
  • doświadczenie (czy projektant ma praktyczne doświadczenie w gastronomii).

Warto również zapytać, czy projekt będzie zaopiniowany i ile wynosi ewentualny koszt opinii wraz z przystawieniem pieczątki uprawnionego specjalisty.

CO ZAWIERA PROJEKT?

Projekt składa się z dwóch części – rysunku oraz opisu, w którym znajdziemy wytyczne branżowe (architektoniczno – budowlane, w zakresie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej), informacje na temat planowanej technologii, wielkości produkcji, a także wykaz wyposażenia.

ILE KOSZTUJE?

Profesjonalny projekt wymaga wiedzy i doświadczenia. Ceny projektów zależą od wielu czynników m.in.:

  • metrażu lokalu,
  • planowanej działalności – technologii,
  • kosztu rzeczoznawcy ds. sanitarno-epidemiologicznych, który może być wliczony w cenę projektu.

Ceny zaczynają się od 500 złotych i mogą wynosić nawet kilka tysięcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka ofert i wybrać tę najkorzystniejszą dla nas.

NASZA RADA

Zanim zaczniesz projektować swój lokal lub szukać specjalisty, który Ci w tym pomoże – zadzwoń do Sanepidu i zapytaj urzędników:

  • Czy projekt gastronomiczny jest wymagany?
  • Czy rysunek musi być uzgodniony?
  • Czy możesz przyjść z rysunkiem, który sam wykonasz i uzgodnisz go z urzędnikami?

Mając taką wiedzę, możesz spokojnie zastanowić się nad dalszymi krokami. Powodzenia!

Przeczytaj też jak przystosować lokal do działalności gastronomicznej.