Zastanawiasz się nad transportem żywności? Stawiasz na pojazd z chłodnią, czy raczej na transport w pojemnikach termicznych? Zobacz, jakie wyzwania stawia przed Tobą Sanepid, jakie zasady regulują transport żywności, i nie daj się zaskoczyć.

REGULACJA PRAWNA

Wymagania dotyczące środków transportu przewożących produkty spożywcze, określa rozdział IV załącznika II do rozporządzenia (WE) 852/2004. Zgodnie z nimi środki transportu do przewozu żywności muszą być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, aby chronić żywność przed zanieczyszczeniem. Ważne też, by były tak zaprojektowane i skonstruowane, aby możliwe było ich właściwe czyszczenie i/lub dezynfekcja. Ważne jest by korzystać ze środków transportu przeznaczonych do tego celu i pamiętać o zasadach dotyczących przewozu żywności.

TRANSPORT ŻYWNOŚCI

W ramach przepisów sanitarnych, transport produktów spożywczych powinien odbywać się w odpowiednich warunkach temperaturowych, w zależności od rodzaju przewożonych produktów. Gdy mówimy o żywności łatwo psującej się, produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby czy nabiał, ważna jest temperatura transportu żywności. W tym przypadku konieczne jest utrzymywanie niskiej temperatury, zwykle w przedziale od 0 do 5 stopni Celsjusza. W przypadku innych produktów spożywczych, produktów pochodzenia roślinnego, takich jak owoce czy warzywa, temperatury transportu mogą być nieco wyższe.

ZATWIERDZENIE ŚRODKA TRANSPORTU

Gdy mamy do dyspozycji specjalny środek transportu, pojazdy chłodnicze takie jak dostawczy samochód lub samochód chłodnię/mroźnię wystarczy złożyć wniosek do Sanepidu, w którym zamieścimy informację na temat marki samochodu oraz podamy numer dowodu rejestracyjnego. Do wniosku zaleca się dołączyć również kopie dowodu rejestracyjnego. Pojazdy biorące udział w transporcie żywności muszą zostać zaakaceptowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Dlatego w kolejnym kroku należy udać się samochodem (zwykle) pod budynek Sanepidu, w celu jego zatwierdzenia. Zdarza się również, że do zatwierdzenia środka transportu dochodzi podczas odbioru całego lokalu gastronomicznego.

Nie można pominąć tutaj instrukcji i zapisów m.in. dotyczących mycia i dezynfekcji pojazdu. W przypadku samochodu chłodnia – zapisów z kontroli temperatury, które powinny znaleźć się w dokumentacji GMP/GHP. Sanepid będzie od nas wymagał prowadzenia takich zapisów.

Masz już własny samochód z chłodnią?

Pobierz Książkę Sanitarną Środka Transportu z Komorą Chłodniczą ».

TRANSPORT ŻYWNOŚCI W TERMOBOKSACH / TERMOTORBACH

Co w przypadku, gdy planujemy przewóz żywności samochodem osobowym i chcemy go zatwierdzić? Czy istnieje taka możliwość? Oczywiście istnieje, ale pod warunkiem, że powierzchnia bagażnika będzie łatwa do utrzymania w czystości i zachowamy odpowiednie warunki transportu charakterystyczne dla przewożonej żywności. Interpretacja tego warunku jest dość szeroka. Przewóz żywności musi być bezpieczny, dlatego często stosuje się specjalne zamykane pojemniki, które chronią żywność przed zanieczyszczeniem, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki transportu. Bagażniki wykładają specjalnymi wykładzinami, które są łatwe do utrzymania w czystości.

Zanim zdecydujemy się na zakup specjalnych pojemników, czy na odpowiednie zaadaptowanie powierzchni naszego bagażnika, należy skontaktować się z miejscowym urzędnikiem Sanepidu. Dla części Inspekcji Sanitarnych wystarczy, że będziemy używać specjalnych zamykanych pojemników przeznaczonych do kontaktu z żywnością (np. termoboksy, termotorby, termosy). W dokumentacji GMP/GHP opisujemy, w jaki sposób pojemniki są utrzymywane w czystości i w jaki sposób jest ewentualnie kontrolowana w nich temperatura – kwestie kluczowe dla transportu żywności.

Niektóre Inspekcje Sanitarne mogą takiego rozwiązania nie zaakceptować (np. gdybyśmy chcieli transportować żywność nietrwałą mikrobiologicznie tj. mięso, ryby, czy lody). W przypadku świadczenia dowozu jedzenia np. pizzy – takie rozwiązania są przeważnie opiniowane pozytywnie.

NIEPRAWIDŁOWY TRANSPORT

Nieprawidłowy transport produktów może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych dla konsumentów, dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie przepisów sanitarnych. Przewożenie żywności w nieodpowiednich warunkach temperaturowych, może prowadzić do szybkiego psucia się produktów i rozmnażania się groźnych bakterii, takich jak Salmonella czy E.coli.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w transporcie żywności, Sanepid może nałożyć na przewoźnika kary finansowe. Może także zatrzymać pojazd transportujący żywność i skierować przewożone produkty do zabezpieczenia lub zniszczenia. W skrajnych przypadkach, w sytuacji stwierdzenia poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, Sanepid może zwrócić się do organów ścigania, a przewoźnik może ponieść odpowiedzialność karną.

NASZA RADA

Jeśli planujesz zatwierdzić środek transportu, skontaktuj się z miejscową Inspekcją Sanitarną. Podczas rozmowy zapytaj, jakie wymagania pod kątem Twojej działalności musi spełnić pojazd i jak należy przewozić żywność, którą produkujesz. Jeśli chcesz zatwierdzić samochód osobowy, zapytaj czy zastosowanie specjalnych pojemników transportowych do kontaktu z żywnością wystarczy, czy warunki transportu muszą spełnić jakieś dodatkowe wymagania.

Pamiętaj również, aby umieścić w dokumentacji GMP/GHP stosowne zapisy i instrukcje dotyczące transportu żywności. Mamy dla Ciebie Instrukcje higieny transportu wyrobów gotowych, którą możesz pobrać z naszej strony. Wypełnij formularz poniżej i pobierz instrukcję już dziś!

PS. Przeczytaj też o przechowywaniu żywności, gdy już dojedzie do celu.