Coraz więcej osób wybiera dietę roślinną ze względów zdrowotnych, etycznych lub środowiskowych. Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj diety wybieramy, dobrze jest pamiętać, że każda żywność przetworzona, przechowywana lub przygotowana w niewłaściwy sposób może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Niektóre produkty roślinne są nawet bardziej podatne na występowanie bakterii. Przeczytaj, a dowiesz się, jak uniknąć zatrucia w diecie roślinnej.

DIETA WEGAŃSKA I DIETA WEGETARIAŃSKA

Dieta oparta na produktach roślinnych niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i środowiska. Jednak żywność i składniki pochodzenia roślinnego mogą być również łatwo zanieczyszczone – jak każdy inny rodzaj żywności. A to może prowadzić do zatruć – choć wydaje się, że zatrucia w diecie roślinnej są rzadsze, to nie jest to niestety prawda. 

Produkty takie jak warzywa i owoce, czy nabiał mogą zostać skażone już w samym gospodarstwie rolnym, gdy będą mieć styczność ze skażoną wodą, odchodami zwierząt gospodarskich, czy odchodami szkodników. Na etapie przetwórstwa skażenie może wystąpić m.in. w wyniku:

  • zanieczyszczania powierzchni mających kontakt z żywnością,
  • użycia do produkcji brudnego sprzętu,
  • kontaktu z chorym pracownikiem,
  • nieprzestrzegania higieny przez pracowników.

Produkty, które wymagają niewielkiego przygotowania lub nadają się do bezpośredniego spożycia, stanowią idealną pożywkę dla bakterii i patogenów. 

Oto kilka przykładów produktów, które mogą wywołać zatrucia w diecie roślinnej:

TOFU

Tofu to jeden z najpopularniejszych substytutów mięsa, w wielu kuchniach również jeden z podstawowych produktów diety roślinnej. Produkt ten jest trwalszy niż mięso, ale należy pamiętać, że łatwo się psuje. Jeśli zauważysz na zewnątrz małe bąbelki, dziwny zapach, a smak będzie sfermentowany – wyrzuć go. 

Tofu nie zaleca się również serwować na surowo ani na zimno – nawet jeśli było wstępnie ugotowane.

Uwaga! Aby uniknąć patogenów, tofu należy podgrzać.

UGOTOWANY RYŻ

Ugotowany ryż może zawierać zarodniki Bacillus cereus, które są w stanie przetrwać proces gotowania. Jeśli po ugotowaniu zostawiamy ryż w temperaturze pokojowej, zarodniki mogą rozwinąć się w bakterie. Bacillus cereus wytwarza enterotoksyny, które wywołują gwałtowne biegunki i wymioty. Objawy pojawiają się szybko: od pół godziny do 6 godzin po spożyciu pokarmu. 

Aby zapobiec takiej sytuacji, należy jak najszybciej schłodzić ryż po ugotowaniu – najlepiej w ciągu godziny. Ryż należy serwować zawsze po wcześniejszym podgrzaniu.

Uwaga! Tak samo należy postępować z makaronem, soczewicą, fasolą i ciecierzycą.

ŚWIEŻE OWOCE I WARZYWA

Świeże owoce i warzywa są źródłem niezbędnych składników odżywczych i witamin, ale mogą być jednocześnie źródłem wielu szkodliwych bakterii i patogenów m.in. SalmonellaE. coli, wirusowe zapalenie wątroby typu A, Listeria monocytogenes. Objawami zatrucia pokarmowego jest zwykle silny ból brzucha, biegunka, wymioty, wzdęcia, a także gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie. Niektóre patogeny przenoszone z żywnością, mogą uszkadzać również narządy np. wątrobę (wirusowe zapalenie wątroby typu A).

Uwaga! Myjąc owoce i warzywa przed spożyciem, usuwamy chorobotwórcze bakterie i patogeny.

WSTĘPNIE UMYTE LUB WSTĘPNIE POKROJONE OWOCE I WARZYWA

Im bardziej przetworzona żywność, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie skażona szkodliwymi bakteriami i patogenami. Wstępnie umyte lub pokrojone owoce i warzywa nie są wyjątkiem. Narażone są m.in. na zakażenie Listeria monocytogenes. Bakteria ta toleruje zarówno środowisko bardzo mocno zasolone, jak i niskie temperatury – w tym temperatury mroźnicze. Bardzo popularnym nawykiem wśród wielu osób jest mrożenie produktów. Jednak proces mrożenia produktów nie daje całkowitej gwarancji, że bakteria Listeria monocytogenes została wyeliminowana z produktu. Zakażenie Listeria monocytogenes wywołuje chorobę zwaną listeriozą. Przeczytaj jak jej uniknąć>>

Uwaga! Ze względu na dużą skłonność owoców i warzyw do Listerii, powinny być ponownie umyte przed użyciem, nawet jeśli były wcześniej poddane już temu procesowi. Używając produktów mrożonych, należy zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Nasza rada

Aby uniknąć zatrucia w diecie roślinnej:

  • unikaj produktów niewiadomego pochodzenia,
  • dokładnie myj warzywa, owoce, 
  • myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowania posiłków,
  • do przygotowania surowej żywności wykorzystuj oddzielny sprzęt,
  • wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w niskich temperaturach,
  • nie zamrażaj ponownie rozmrożonej żywności,
  • stale prowadź pomiar temperatur w sprzętach chłodniczych i mroźniczych.

Pobierz bezpłatnie kartę pomiaru temperatur w urządzeniach chłodniczych i mroźniczych >>