Czy wiesz, że w Bonduelle Nowy Rok świętujemy 1 lipca? Tak! To dzień, w którym oficjalnie rozpoczynają się na polach współpracujących z nami rolników zbiory ulubionego warzywa Polaków: zielonego groszku. Dowiedz się, co robimy, aby nasz groszek był idealnie słodki, delikatny i soczysty.

Po pierwsze: wieloletnia współpraca Bonduelle z rolnikami i agronomami

Dotrzymywanie zobowiązań to nasza mocna strona: nasze warzywa uprawiane są przez współpracujących z nami rolników. Kontrakty podpisujemy na wiele lat, a wielu z naszych kontrahentów to rodzinne gospodarstwa współpracujące z Bonduelle od pokoleń. Uprawy warzyw odbywają się pod nadzorem agronomów Bonduelle: wspierają rolników swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie uprawy – od wyboru najlepszego czasu siewu, przez sposób pielęgnacji gleby i roślin, aż po zbiór dojrzałych warzyw w optymalnym dla zachowania ich jakości momencie. 

Po drugie: Uproszczona Technika Uprawy – zdrowiej dla ludzi i bezpieczniej dla środowiska

Jednym ze strategicznych celów Bonduelle jest budowanie bardziej odpowiedzialnego świata poprzez tworzenie zrównoważonych produktów pochodzenia roślinnego na miarę przyszłości. Postawiliśmy zatem na ekologiczne techniki produkcji, w tym UTU: Uproszczoną Technikę Uprawy. UTU wymaga znacznie większego doświadczenia, zdecydowanego ograniczenia środków ochrony roślin, ale również strategicznego podejścia do współpracy z lokalnym ekosystemem. Z tego powodu uprawy uproszczone stosuje się zaledwie na nieco ponad 1% powierzchni rolnych na całym świecie. 

Jak najprościej opisać UTU?

  • to technika, która pozwala na stosowanie płodozmianu: wieloletniego systemu zagospodarowania gruntów ornych z rozplanowanym w czasie następstwie poszczególnych roślin po sobie. To sprawia, że z każdym rokiem ziemia uprawna staje się coraz bardziej żyzna, a ilość chwastów – ograniczona.
  • uprawa przyjazna środowisku: wierzymy, że to, co najlepsze jest już w glebie. Gleba konserwowana jest przez substancje organiczne, dżdżownice oraz inne czynniki naturalne.
  • UTU ma na celu płytką uprawę, aby nie zniszczyć naturalnych walorów gleby.
  • zastosowanie specjalistycznych maszyn w ograniczonej ilości wpływa również na ograniczenie zużycia paliwa o 60% względem uprawy konwencjonalnej. 

Po trzecie: mamy oko na nasze warzywa od… samego ziarenka

Jakość odpowiednich ziaren zawdzięczamy agronomom Bonduelle. To oni selekcjonują ziarna, które trafią do upraw, wybierając przy tym o odpowiednie warunki do siewu. W zależności od przeznaczenia groszku zbieramy go:

  • na wczesnym etapie dojrzewania dzięki temu nie jest mączysty, ma piękny kolor i jednocześnie jest słodki i delikatny w smaku. Tak powstaje nasz innowacyjny Groszek Zielony MINUTE®
  • w pełni dojrzałości, o idealnej strukturze, nie za miękki ani nie za twardy, czyli ulubiony przez Polaków groszek konserwowy.

Aby zachować pełnię wartości odżywczych, a jednocześnie móc przetwarzać groszek bez zastosowania środków konserwujących, mrożonki i warzywa konserwowe pakowane są do 4 godzin od zebrania z pola. Jak to możliwe? 

… stawiamy na Polskę!

Groszek Bonduelle pochodzi z malowniczych Kujaw – regionu, który słynie z idealnych warunków dla upraw takich warzyw jak groszek, brokuły, cukinia, marchewka, fasolka szparagowa i kalafior. Nasza fabryka w Gniewkowie usytuowana jest w pobliżu pół, co sprawia, że rocznie możemy przetworzyć w bezpiecznych warunkach około 40 000 ton polskich warzyw.