W świecie kulinarnym, gdzie smak, tekstura i najmniejszy detal kształtują wyjątkowe doświadczenia kulinarne, dobrze wyszkolony zespół to podstawa sukcesu. Posiadanie zgranego zespołu, która doskonale operuje w zakresie obróbki warzyw, staje się kluczowym elementem osiągnięcia doskonałości. Szkolenia dla personelu restauracji stanowią nieodzowny element tego procesu, otwierając drzwi do kreatywności, smaku i kulinarnej doskonałości. Jak podejść do szkolenia zespołu, aby każdy talerz był niepowtarzalnym dziełem sztuki kulinarnej?

W tym artykule przeczytasz:

1. Odkryj potencjał roślinnych smaków

Niezależnie od tego, czy pracujesz w renomowanej restauracji czy prowadzisz niewielką kuchnię, kluczowym elementem jest odkrycie potencjału smaku roślinnych produktów.

Organizuj degustacje, podczas których personel będzie mógł poznać różnice między warzywami, strączkami, owocami, orzechami – takie degustacje powinny odbywać się regularnie, aby pobudzać kreatywność członków zespołu.

Prawidłowa ocena jakości produktów roślinnych to pierwszy krok do podnoszenia kulinarnych standardów w restauracji. 

2. Techniki obróbki warzyw i innych produktów roślinnych

Regularnie organizuj warsztaty koncentrujące się na różnych technikach obróbki warzyw. 

Szczególnie ważne jest prowadzenie wewnętrznych warsztatów z technik kulinarnych, jeśli w zespole pracują nowicjusze gastro, absolwenci szkół gastronomicznych, a nawet pracownicy o dużym doświadczeniu, którzy – niezależnie od doświadczenia w kuchni – mogą poprawić swoją technikę. 

Dotyczy to podstawowych technik krojenia i siekania, frytowania, smażenia czy pieczenia. Warto również omówić techniki wzbogacające smak produktów roślinnych: karmelizowanie, wędzenie czy sous-vide. Ucząc tych umiejętności, stworzysz zespół gotowy sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom kulinarnym.

Autorska kuchnia szefa kuchni powinna być nie tylko atrakcyjna, ale i perfekcyjna. Im lepiej przeszkolony zespół, tym większa gwarancja zachowania jakości potraw na najwyższym poziomie.

3. Postaw na sezonowość i lokalność w restauracji

Monotonia i brak ciekawych perspektyw rozwoju to jeden z najczęstszych powodów braku zaangażowania i kreatywności wśród pracowników kuchni. Co zrobić, aby Twój zespół chciał pracować na najlepszym poziomie?

 • pokaż korzyści wynikające z korzystania z sezonowych i lokalnych warzyw. Organizuj wizyty na lokalnych giełdach rolniczych, gdzie Twoi pracownicy będą mogli bezpośrednio komunikować się z dostawcami i dowiedzieć się, jakie produkty oferuje dany sezon. Sezonowość to kluczowy element najwyższej jakości potraw, a wiedza w tym zakresie pozwoli szefom kuchni doskonale planować menu.
 • pokaż korzyści wynikające ze współpracy z lokalnymi dostawcami – im więcej pracownik wie o produkcie, jego pochodzeniu i sposobie uprawy lub produkcji, tym lepiej będzie umiał wydobyć z niego najlepsze właściwości. Wykorzystywanie surowców roślinnych pochodzących od lokalnych wytwórców (jak np. od manufaktury roślinnych serów) ma jeszcze jedną korzyść: restauracja może wykorzystać takie informacje do komunikacji marketingowej, a także oba podmioty mogą promować siebie nawzajem poszerzając zasięg działań promocyjnych. Win-win!
Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?

Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.

Zarejestruj się

4. Eksperymentuj z kreatywnością kucharzy

Innym angażującym sposobem na przejście z gastronomicznej rutyny do poziomu kreatora smaku, jest organizowanie wyzwań smaku, nagradzanych premią lub innym benefitem dla najbardziej kreatywnego kucharza. Tematem wyzwania może być konkretny produkt roślinny, konkretna technika (np kostka brunoise), sezonowość, idea zero waste / less waste, a nawet konkretne walory sensoryczne.

Takie podejście do rozwoju pracowników kuchni (o ile stosowane regularnie i odpowiednio nagradzane), może przynieść restauracji same korzyści, w tym:

 • wzmocnienie zaangażowania pracowników i poczucia ich realnego wpływu na wygląd karty
 • świeże i nieszablonowe pomysły na nowe dania
 • chęć dalszego rozwoju pracowników
 • optymalizację food cost (gdy tematem przewodnim jest ograniczenie odpadów do minimum lub sam food cost z najlepszą marżą)
 • poszerzenie wiedzy pracowników kuchni o wiele aspektów prowadzenia biznesu gastro: od optymalizacji kosztów, przed kreatywne wykorzystanie sezonu, aż po poznanie filozofii less waste w praktyce.

Wprowadzaj kreatywne zadania, które zachęcą personel do eksperymentowania z różnymi technikami obróbki roślin. Może to być konkurs na najbardziej innowacyjne danie oparte na produktach roślinnych. Wspieraj i doceniaj zaangażowanie w proces twórczy, ponieważ to podejście może prowadzić do nowych, unikalnych smaków w kuchni.

5. Personalizuj program szkoleniowy dla Twojego zespołu

Różni członkowie zespołu mają różne poziomy doświadczenia i umiejętności. Dlatego ważne jest, aby tak personalizować program szkoleniowy, aby dostosować go do indywidualnych potrzeb pracowników. To indywidualne podejście gwarantuje, że każdy członek zespołu rozwija się w zakresie obróbki warzyw zgodnie z własnym tempem i możliwościami.

Taka personalizacja powinna rozpocząć się już na etapie onboardingu nowego pracownika – po przejściu testu podstawowych umiejętności, pracownik powinien dostać swój indywidualny harmonogram szkoleń, aby jego poziom gwarantował efektywną i samodzielną pracę.

6. Wykorzystaj zalety innowacyjnych produktów Bonduelle Food Service

Rozwijając kwalifikacje zespołu w zakresie obróbki warzyw, warto zwrócić uwagę na produkty, które mogą znacząco ułatwić pracę kucharzy. 

Gama Service + od Bonduelle Food Service oferuje wysokiej jakości warzywa gotowe do użycia. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas w kuchni. Kucharze mogą skupić się na kreatywności i finezji smaku, minimalizując czas obróbki wstępnej.

Dodatkowo, innowacyjna technologia Minute, to prawdziwa rewolucja w obróbce warzyw. Warzywa zachowują świeżość i wartości odżywcze, dostarczając jednocześnie gotowych do użycia składników o doskonałej konsystencji i intensywnym smaku. To idealne rozwiązanie dla restauracji, które cenią sobie wysoką jakość i efektywność w kuchni.

Korzystając z warzyw Bonduelle Food Service, szefowie kuchni mogą nie tylko zaoszczędzić czas, ale także być pewni, że oferowane potrawy zachowują najwyższą jakość i smak. Optymalizacja obróbki wstępnej dzięki użyciu produktów Bonduelle, pozwala skoncentrować się na doskonaleniu kreatywności kulinarnych dzieł, zapewniając klientom niezapomniane doznania smakowe.

Szkolenia z obróbki produktów roślinnych w restauracji: podsumowanie

 1. Pomóż pracownikom kuchni odkryć potencjał roślinnych smaków:
 • Organizuj regularne degustacje, by pracownicy odkrywali różnice między warzywami, owocami, strączkami i orzechami.
 • Kreatywne degustacje pobudzają wyobraźnię i zachęcają do eksperymentowania z różnymi smakami i teksturami.
 1. Rozwijaj umiejętności pracowników w obrębie technik obróbki warzyw:
 • Regularnie organizuj warsztaty koncentrujące się na różnych technikach obróbki warzyw.
 • Skoncentruj się na podstawowych i zaawansowanych technikach, takich jak krojenie, frytowanie czy sous-vide.
 1. Pokaż, czym jest sezonowość i lokalność:
 • Pokaż korzyści korzystania z sezonowych i lokalnych warzyw, organizując wizyty na lokalnych giełdach rolniczych.
 • Podkreśl zalety współpracy z lokalnymi dostawcami, budując świadomość pochodzenia surowców.
 1. Pobudź kreatywność i zaangażowanie zespołu:
 • Organizuj wyzwania smaku, nagradzając najbardziej kreatywne pomysły na dania roślinne.
 • Takie wyzwania stymulują zaangażowanie pracowników, dodatkowo ich efektem są świeże pomysły na nowe dania.
 1. Dostosuj program szkoleniowy do pracownika:
 • uwzględnij różnice w doświadczeniu.
 • zacznij już na etapie onboardingu nowych pracowników
 1. Odkryj zalety produktów Bonduelle Food Service:
 • Linia Service + oferuje gotowe do użycia warzywa, oszczędzając cenny czas kucharzy.
 • Technologia Minute Bonduelle to rewolucyjne podejście do obróbki warzyw, dostarczając gotowych składników o doskonałej konsystencji.

Jeśli szukasz pomysłów, jak pobudzić kreatywność w zespole lub jesteś w trakcie zmiany menu i potrzebujesz inspiracji – skontaktuj się z kierownikiem regionalnym w Twojej okolicy. Bonduelle Food Service to nie tylko produkty – szkolimy, pokazujemy nowe trendy w gastronomii i pomagamy podnieść poziom kuchni roślinnej w HoReCa.