W tym kursie znajdziesz:
Wideo: poznaj technikę sous vide »
Mięso sous vide: schemat technologiczny »
Tabela temperatur i czasu obróbki sous-vide »
Sous vide: definicja
Sous vide to proces obróbki termicznej polegający na umieszczeniu produktu w specjalnym opakowaniu (zazwyczaj w plastikowej torebce) z dodatkiem marynaty, ziół lub innych dodatków, utworzeniu w opakowaniu próżni (poprzez całkowite lub częściowe odessanie powietrza) i gotowaniu produktu w niskiej temperaturze w wodzie lub w kąpieli parowej. Zakres temperatur, jakim poddawane są surowce w procesie sous vide, to zazwyczaj pomiędzy 45 st C a 89 st C. Obróbka, w zależności od wykorzystywanego surowca, może trwać nawet 48 godzin. Produkty mogą być poddawane procesowi sous vide na dowolnym etapie przygotowania – zarówno na etapie surowego, jak i wstępnie gotowanego / smażonego / pieczonego produktu.
Celem obróbki sous vide może być:
- zachowanie soczystości surowców
- podkreślenie naturalnego smaku i aromatu surowców
- skrócenie czasu marynowania nawet o 75% dzięki marynowaniu w próżni
- zachowanie naturalnego kształtu i estetycznego wyglądu surowców
- zachowanie wartości odżywczych w surowcach
- podkreślenie delikatnej struktury surowców
- bezpieczne wydłużenie czasu przechowywania półproduktów w opakowaniu próżniowym, co może ograniczać marnowanie żywności.
Sous vide w gastronomii
Sous vide w gastronomii może być używane jest w wielu popularnych recepturach. Są to przede wszystkim:
- dania kuchni molekularnej – choć metoda sous vide znana jest w gastronomii od 1974 roku, to właśnie za sprawą kuchni molekularnej stała się cenioną i popularną metodą obróbki w wielu restauracjach na całym świecie;
- przystawki i dania główne w tradycyjnych recepturach – produkt lub półprodukt poddany metodzie sous vide charakteryzuje się lepszymi walorami estetycznymi (prezentacja), delikatnością, głębokim smakiem i aromatem;
- desery – metodą sous vide można również przygotowywać owoce.
W gastronomii technika sous vide doskonale sprawdza się technika obróbki wielu surowców. Są to przede wszystkim:
- warzywa i owoce
- mięsa
- ryby i owoce morza
- tofu, seitan, tempeh
- grzyby
- nabiał
- i wiele innych.
Niezbędnymi elementami udanej techniki sous vide są:
- odpowiedni sprzęt (zgrzewarka próżniowa i specjalne worki do pakowania próżniowego, cyrkulator lub wanna do sous vide)
- wiedza na temat temperatur odpowiednich do obróbki poszczególnych produktów, a także na temat minimalnego czasu obróbki.
Wideo: poznaj technikę sous vide
Sprzęt do sous vide
Zanim produkt lub półprodukt zostanie poddany obróbce termicznej metodą sous vide, powinien zostać zapakowany w specjalnym worku, po czym następuje odessanie powietrza. Do pierwszego etapu potrzebna jest zatem pakowarka próżniowa oraz plastikowe worki przeznaczone do kontaktu z żywnością.
Następnym etapem będzie gotowanie tak przygotowanego produktu w kąpieli wodnej. Istotnym elementem metody sous vide jest utrzymanie stałej, precyzyjnej, niskiej temperatury, co zapewnia jedno z narzędzi:
- cyrkulator zanurzeniowy do sous vide – przenośne i kompaktowe urządzenie pozwalające utrzymywać temperaturę wody w dowolnym garnku czy pojemniku GN podczas obróbki metodą sous vide; cyrkulacja wody odbywa się za pomocą wentylatora z silnikiem.
- cyrkulator bemarowy (wanna sous vide) – urządzenie wyposażone zarówno w pojemnik na wodę (najczęściej z wymiennymi pojemnikami GN), termostat zapewniający utrzymanie odpowiedniej temperatury, programator temperatury i czasu, jak i szczelne zamknięcie.
Mięso sous vide: schemat technologiczny
Pobierz plik
Schemat technologiczny obróbki mięsa metodą sous-vide
Tabela temperatur i czasu obróbki sous-vide
Pobierz plik
Tabela_temperatur_i_czasu_obrobki_sous_vide_Bonduelle_Food_Service