Chcesz produkować posiłki na bazie surowców mięsnych i ryb? Nie znasz warunków, jakie musi spełniać Twoja restauracja? Obróbka wstępna mięsa i ryb łączy się z konkretnymi wymaganiami. Poznaj stanowisko Sanepidu, a nie będzie to już dla Ciebie tajemnicą.
OBRÓBKA WSTĘPNA
Mięso, drób i ryby to surowce, które powszechnie wykorzystuje się w gastronomii. Obróbka wstępna surowców to nic innego jak uzyskanie surowców do bezpośredniej konsumpcji lub półproduktów do dalszej obróbki. W praktyce wyróżniamy obróbkę brudną i czystą.
OBRÓBKA BRUDNA, OBRÓBKA CZYSTA
Obróbka brudna odbywa się w wydzielonych pomieszczeniach, które gwarantują, że surowiec, który je opuści nie będzie stanowił źródła zanieczyszczenia w czystej strefie. W przypadku mięsa i drobiu obróbka brudna obejmuje:.
- w przypadku mięsa, drobiu surowego – mycie, a następnie osuszanie surowca;
- w przypadku mięsa, drobiu zamrożonego – rozmrażanie, mycie i osuszanie;
- w przypadku mięs solonych należy zastosować dodatkowo moczenie.
Obróbka brudna ryb obejmuje:
- w przypadku ryb surowych – oczyszczanie ryb z łusek i płetw,
- w przypadku ryb ogławianie lub patroszenie:
- ogławianie polega na odcięciu głowy od tułowia cięciem ukośnym lub prostym, zapewniającym pozostawienie przy głowie minimalnych ilości mięsa;
- patroszenie polega na przecięciu brzucha od otworu odbytowego w kierunku głowy i wyciągnięcie wnętrzności, po ich delikatnym obluzowaniu i oderwaniu ręką;
- inny sposób patroszenia polega na usuwaniu wnętrzności bez otwierania jamy brzusznej, wraz z podciętą głową. Wykonuje się to przez odcięcie głowy od tułowia, nie przecinając przełyku, następnie odłamuje się głowę u nasady kręgosłupa i wraz z nią wyciąga wnętrzności. Z głowy usuwa się oczy i skrzela, z tułowia odcina ogon i płetwy.
- w przypadku ryb zamrożonych – rozmrażanie, mycie i osuszanie;
- w przypadku ryb solonych należy zastosować dodatkowo moczenie.
W obu przypadkach pomieszczenia muszą być wyposażone w: blaty robocze, umywalkę do mycia rąk, zlew lub basen oraz pojemnik na odpady. Dopuszcza się również możliwość, aby obróbka surowców mięsnych i rybnych odbywała się zamiennie w jednym pomieszczeniu.
Proces obróbki czystej (właściwej) mięsa, drobiu i ryb wiąże się z czynnościami: porcjowania, rozdrabniania, mielenia oraz krojenia. Czynności te mogą odbywać się na kuchni na wyznaczonych stanowiskach lub w aneksach. Każde stanowisko musi być odpowiednio wyposażone w sprzęt, który jest przeznaczony wyłącznie do danego stanowiska tj.:
- dla stanowiska obróbki czystej mięsa, drobiu – zlew, blaty robocze, wilk do mięsa, pojemnik na odpady,.
- dla stanowiska obróbki czystej ryb – zlew, blaty robocze, pojemnik na odpady.
ZASADY PRZY OBRÓBCE WSTĘPNEJ MIĘSA, DROBIU I RYB
Podczas wykonywania obróbki wstępnej mięsa, drobiu i ryb należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
- Do przeprowadzenia czynności obróbki wstępnej mięsa należy zastosować oddzielny sprzęt w zależności od grupy produktów:
- obróbka wstępna mięsa – sprzęt powinien być oznaczony kolorem czerwonym,
- obróbka wstępna drobiu – sprzęt powinien być oznaczony kolorem żółtym,
- obróbka wstępna ryb – sprzęt powinien być oznaczony kolorem niebieskim.
- Bezpośrednio po obróbce mięsa, drobiu i ryb sprzęt musi być dokładnie umyty i zdezynfekowany zgodnie z przyjętą instrukcją.
- Drób należy myć pod bieżącą wodą, ze szczególnym zwróceniem uwagi na umycie „jamy ciała”.
- Mięsa chude np. wołowinę, polędwicę należy myć pod zimną wodą.
- Mięsa o dużej zwartości tkanki tłuszczowej np. wieprzowinę, baraninę myje się ciepłą wodą (z tkanki tłuszczowej łatwiej usuwa się zanieczyszczenia).
- Po umyciu należy mięso, drób i ryby osuszyć jednorazowymi ręcznikami.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA MIĘSA I RYB
Mięso jest bogatym źródłem białka oraz wielu innych ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Wartość odżywcza mięsa zależy jednak od rodzaju mięsa oraz części ciała, z której pochodzi. Oto ogólna lista wartości odżywczych dla 100 g surowego mięsa (średnia ze wszystkich rodzajów mięsa):
- Białko: 20-25 g
- Tłuszcz: 5-30 g (w zależności od rodzaju mięsa)
- Woda: 50-75 g (w zależności od rodzaju mięsa)
- Węglowodany: 0 g
- Witaminy: mięso zawiera witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3, B6 i B12, a także witaminę A, D i E.
- Minerały: mięso jest bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, fosfor, magnez, potas i selen.