Myślisz o przygotowywaniu cateringu dla placówek oświatowych? Zastanawiasz się jakie wymagania muszą spełnić posiłki przedszkolne i szkolne? Sprawdźmy!

Przepisy Ministerstwa Zdrowia

Żywienie zbiorowe w placówkach przedszkolnych i szkolnych regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Rozporządzenie z dnia 26 lipca 2016 roku w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Jakie są wymagania dotyczące żywienia zbiorowego w jednostkach oświaty? O czym należy pamiętać? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji.

Kontrola w placówkach przedszkolnych i szkolnych

Kontrolę nad spełnianiem wymagań żywienia zbiorowego w placówkach przedszkolnych i szkolnych sprawują Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne właściwe dla danego terenu.

Produkty stosowane w żywieniu dzieci

Zgodnie z zapisami zawartymi w paragrafie 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia, posiłki oferowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty muszą spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej. Rozporządzenie wytyczne zgodnie, z którymi:

 1. Całodzienne żywienie powinno uwzględniać różne grupy produktów spożywczych.
 2. Śniadanie, obiad i kolacje powinny uwzględniać grupy produktów spożywczych takie jak: 
 • produkty zbożowe lub ziemniaki,
 • warzywa lub owoce,
 • mleko lub produkty mleczne,
 • mięso, ryby, jaja,
 • orzechy, nasiona roślin strączkowych
 • i inne nasiona oraz tłuszcze.

3. Do sporządzania zup, sosów i potraw należy używać wyłącznie koncentratów z naturalnych składników.

4. W jadłospisie potrawy smażone należy uwzględnić maksymalnie dwa razy w tygodniu. Z zastrzeżeniem, że do smażenia zostanie użyty olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i zawartości kwasów wielonienasyconych poniżej 40%.

5. W przypadku napojów przygotowywanych na miejscu, w 250 ml napoju nie może znaleźć się więcej niż 10 g cukrów.

6. Codziennie należy serwować posiłki, które zawierają:

 • co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych,
 • co najmniej jedną porcję z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych,
 • warzywa lub owoce w każdym posiłku,
 • co najmniej jedną porcję produktów zbożowych w śniadaniu, obiedzie oraz kolacji.
 1. Całodzienne wyżywienie musi zawierać pięć porcji warzyw lub owoców.
 2. Co najmniej raz w tygodniu należy poddawać porcję ryby.

INFORMACJA DLA RODZICÓW

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 roku nie uwzględniono obowiązku placówek do informowania rodziców o składzie produktów użytych do przygotowania potraw. Nie mniej ten obowiązek reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Paragraf 19 tego rozporządzenia nakłada na placówki obowiązek udostępniania jadłospisów posiłków, które powinny zawierać wykaz składników – w tym alergenów. 

Masz konto w Akademii Greenology? Pobierz bezpłatnie materiał!

Pobierz plik

INSTRUKCJA OZNACZENIA ALERGENÓW W JADŁOSPISIE – Greenology

UWAGA!

W jadłospisach nie ma obowiązku uwzględniania wartości odżywczej.

Catering w placówkach szkolnych i przedszkolnych

Firmy cateringowe świadczące usługi w zakresie żywienia placówek szkolnych i przedszkolnych mają obowiązek przestrzegać obowiązujących przepisów i norm w zakresie żywienia dzieci i młodzieży. Powinny nie tylko przygotowywać posiłki zgodnie z wytycznymi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 roku w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, ale także udostępniać jadłospisy posiłków wraz z wykazem składników i alergenów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług cateringowych skierowanych do żłobków, przedszkoli i szkół. 

Przeczytaj koniecznie nasz artykuł »