Elastyczne podejście do diety wcale nie oznacza elastycznego podejścia do jakości wybieranych potraw. Fleksitarianin to wymagający gość restauracji, lubiący odkrywać nowe smaki – zarówno mięsne, jak i roślinne. Przeglądając menu restauracji zwraca uwagę nie tylko na ciekawe połączenia smaków, ale również na ich naturalne pochodzenie oraz wartości odżywcze. Co szef kuchni powinien wiedzieć komponując dania dla fleksitarian?
FLEKSITARIANIN – OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Fleksitarianin to osoba, której odżywianie bazuje na warzywach i innych produktach roślinnych. Sporadycznie dopuszcza spożywanie mięsa, w tym przede wszystkim ryb, które są źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów omega 3. Fleksitarianizm to inaczej elastyczny wegetarianizm, którego nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: elastyczny flexi(ble) + wegetarianin (vege)tarian. Elastyczność głównie polega na tym, że jedzenie mięsa odbywa się zazwyczaj poza domem np. w podróży, restauracji, na przyjęciach, u rodziny czy przyjaciół.
Fleksitarianin duży nacisk kładzie na racjonalne odżywianie oraz świadome wybory żywieniowe już podczas zakupów. Redukcja typowych posiłków mięsnych wychodzi na plus w kontekście smakowania, szukania inspirujących przepisów czy poznawania nowych produktów roślinnych, które pojawiają się na jego talerzu.
Jeśli chcesz wiedzieć:
- co je fleksitarianin
- czego unika fleksitarianin
- jakie są zalety zdrowotne fleksitarianizmu
- wyzwania dietetyczne fleksitarianina
- jak zbilansować posiłek fleksitarianina
Nie masz jeszcze konta? Dołącz do Akademii Greenology i sięgnij po wiedzę prosto od specjalistów!
Chcesz rozwinąć swoje kompetencje w gastronomii?
Korzystaj z dedykowanych materiałów i narzędzi dla profesjonalistów HoReCa.
Zarejestruj się