Chcesz sprzedawać żywność poza restauracją? A może już to robisz i zastanawiasz się, czy wszystko przebiega prawidłowo? Przeczytaj, aby  ustrzec się przed najczęstszymi błędami popełnianymi przez właścicieli restauracji.

Ostatnie lata pokazały, że gastronomia stoi przed wieloma nowymi wyzwaniami.  Właściciele lokali cały czas szukają pomysłów na pozyskanie nowego grona klientów. Jednym z nich jest sprzedaż posiłków w opakowaniach jednostkowych. Zwykle dominuje sprzedaż stacjonarna, która polega na wyeksponowaniu przygotowanych przez szefa kuchni produktów, które można kupić na miejscu w restauracji, a następnie zabrać je ze sobą do domu. Inni decydują się na sprzedaż internetowo-wysyłkową – ta forma zyskuje coraz większą popularność.

Na rynku pojawiają się jednak produkty, które nie są prawidłowo oznaczone. Przedstawiamy drugą listę najpopularniejszych błędów popełnianych przez restauratorów.

Przeczytaj pierwszą część artykułu »

ILOŚĆ NETTO NA ETYKIECIE – JAK ZAPISAĆ?

Na etykietach gotowych produktów, należy podać ilość netto. Ilość netto w zależności od formy gotowego produktu podajemy w jednostkach objętości np.  litrach (l), mililitrach (ml) lub w jednostkach masy np. kilogramach (kg), gramach (g).

Najczęściej popełnianym błędem jest źle zapisana ilość netto na etykiecie np.

  • Waga: 150 g +/- 5 g
  • Gwarantowana masa netto: 90 g
  • Zawartość netto: 101,546 kg

Ponadto zdarza się, że zadeklarowana masa na etykiecie jest inna od tej w rzeczywistości. W trakcie procesu kompletowania, pakowania wyrobu nie jest prowadzony nadzór nad ostateczną wagą / objętością produktu. Skutkuje to oznaczeniem produktów etykietą z błędnymi informacjami dotyczącymi ilości netto.

SKŁADNIKI NA ETYKIECIE – WŁAŚCIWY ZAPIS

Popularnym błędem popełnianym przez wszystkich producentów jest nieuwzględnienie wszystkich składników, które występują w produkcie. Producenci nie chcą wykazywać niepożądanych przez konsumentów składników np. stosowanych substancji dodatkowych jak barwniki, substancje konserwujące itp. Wolą ich nie wymieniać niż napisać prawdę.

W przypadku barwników z grupy Southampton, pomijają zamieszczenie obowiązkowego sformułowania, które brzmi: „Nazwa lub numer E barwnika(-ów): może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.

ALERGENY – JAK PRAWIDŁOWO JE OZNACZYĆ NA ETYKIECIE?

Składniki powodujące alergie lub nietolerancje pokarmowe wymienione w Załączniku II do Rozporządzenia 1169/2011, a występujące w danym produkcie powinny być odpowiednio oznaczone np. poprzez zastosowanie pogrubionej czcionki. Zwykle na etykietach nie są oznaczane w ogóle składniki alergenne lub są pomijane w wykazie składników.

ZAPAMIĘTAJ!

Rozporządzenie 1169/2011 dotyczy 14 alergenów:

  1. Ziarna zbóż zawierające GLUTEN, tzn. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz czy też pszenica kamut, a także ziarna odmian hybrydowych powyższych zbóż, jak również produkty przygotowane na ich bazie
  2. SKORUPIAKI i produkty pochodne
  3. JAJA i produkty pochodne;
  4. RYBY i produkty pochodne
  5. ORZESZKI ZIEMNE (arachidowe) i produkty pochodne
  6. SOJA i produkty pochodne
  7. MLEKO i produkty pochodne (łącznie z laktozą)
  8. ORZECHY tj. migdały (Amygdalus communis L.), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje/orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
  9. SELER i produkty pochodne
  10. GORCZYCA i produkty pochodne
  11. NASIONA SEZAMU i produkty pochodne
  12. DWUTLENEK SIARKI i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców
  13. ŁUBIN i produkty pochodne
  14. MIĘCZAKI i produkty pochodne

Jeśli składnik alergenny występuje w produkcie, należy go odpowiednio podkreślić.