Zarówno usługa gastronomiczna jak i cateringowa, ale i dostawy ostatecznie polegają na dostarczaniu gotowych posiłków do klienta. Różnią się jednak między sobą sposobem i techniką dostarczania dania, co przekłada się na stawki VAT, jakie obowiązują w każdym z tych rodzajów usługi.
Usługa gastronomiczna a usługa cateringowa i dostawy – różnice
Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku gościowi w tym samym miejscu – zazwyczaj mowa tu o restauracji, ale może to być również food truck i ogródek przynależący do niego.
Z kolei usługa cateringowa polega na dostarczeniu gotowych posiłków do zamawiającego, pod wskazany adres (zarówno domowy, jak i firmowy). Oznacza to, że dania nie są spożywane w miejscu ich przygotowania. Ponadto usługa cateringowa może dotyczyć również dostawy niegotowych posiłków (same składniki) oraz napojów. Często towarzyszą jej również usługi dodatkowe w postaci dostarczenia narzędzi i przedmiotów umożliwiających spożycie posiłków (naczynia, talerze, sztućce, obrusy, zastawa itp.).
Jaki VAT na usługę cateringową oraz dostawy?
Od lipca 2020 roku, stawka VAT za usługę cateringową (i dostawy) wynosi 8%. Uwzględnia to zarówno dostarczanie gotowych posiłków, jak i ich komponentów oraz usługę dowozu do miejsca wybranego przez klienta.
Nie wszystkie produkty są jednak opodatkowane stawką 8%.
Wyższa, 23% stawka dotyczy niektórych napojów oraz dań sprzedawanych w gastronomii. Są to:
- napoje alkoholowe o zawartości alkoholu wyższym niż 1,2%
- piwa i napoje bezalkoholowe, z zawartością alkoholu wyższą niż 0,5%
- wody mineralne
- herbata i kawa
- gazowane napoje bezalkoholowe
- niektóre dania, jak np. owoce morza.
Jeżeli zatem sprzedawane są na wynos zarówno dania i napoje opodatkowane stawką 8 i 23%, należy rozdzielić je na paragonie i na fakturze na dwie oddzielne kategorie: usługa cateringowa 8% oraz usługa cateringowa 23%.
Technika kulinarna: deglasowanie
Jak wydobyć z produktów najgłębsze nuty smakowe? Sięgnij po prostą, ale efektywną technikę kulinarną – deglasowanie!
Techniki kulinarne: deglasowanie
VAT na dostawy ze stawką 5%?
Stawki 8 i 23% dotyczą gotowych do spożycia dań i napojów sprzedawanych w dostawie i na miejscu. Jeżeli natomiast restauracja sprzedaje dania lub komponenty, które będą wymagać dodatkowej czynności od strony klienta, wtedy można zastosować inną stawkę VAT (w zależności od rodzaju składnika). Dodatkową czynnością może być np. obróbka termiczna w przypadku dań mrożonych.
Jaki VAT za usługę gastronomiczną?
Sprzedaż dań i napojów na miejscu w restauracji opodatkowana jest stawką 8 lub 23%. Informacje dotyczące rodzajów produktów w gastronomii objętych stawkami 8 i 23% znajdują się w tabeli stawek VAT, która co jakiś czas podlega zmianom i aktualizacją. Od niedawna, wyższy 23% VAT obowiązuje przy sprzedaży dań bazujących na owocach morza i ich przetworach: homary i ośmiornice, krewetki, małże, ślimaki oraz kawior. Jeżeli zatem, któryś ze składników dania określony jest w tabeli stawką 23%, to całe serwowane danie powinno zawierać ten VAT.