Kuchnia Macieja Woźniaka

W mojej kuchni stawiam na niebanalność, która idzie w parze z prostotą, ale z delikatnym twistem. Dla mnie kluczowe są smak i świeżość, dopasowuję się do sezonowych produktów i chętnie wprowadzam nowe, kreatywne dania. 

Menu Macieja Woźniaka

Zmieniam kartę co tydzień. To dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także sposób na ciągłe zaskakiwanie klientów świeżymi smakami. Jest to także doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi konsystencjami i fakturami. 

Komponowanie nowego menu zaczynam od zwrócenia uwagi na produkty sezonowe. To one stanowią fundament mojej kreatywności. Następnie przechodzę do planowania menu i tworzenia dań, które, poza wyjątkowym smakiem i estetyką na wysokim poziomie, powinny być zgodne z filozofią zero waste.

Co najbardziej lubię w kuchni?

Najbardziej satysfakcjonującym elementem mojej pracy jest końcowa obróbka dania, kiedy mogę dodać do niego ostatnie, finezyjne akcenty. Jednak równie mocno cenię sobie wyzwania, jakie stawiają przed mną moi klienci, gdy proszą o stworzenie czegoś wyjątkowego, dedykowanego wyłącznie dla nich. Wtedy moja kreatywność dostaje skrzydeł, bo mam swobodę tworzenia i eksperymentowania. To pozwala mi wyrazić się artystycznie – w końcu gotowanie to prawdziwa sztuka.

Ulubiona technika kulinarna Macieja Woźniaka

Lubię gotowanie w niskich temperaturach. Technika sous vide nie tylko wpływa na soczystość, smak i strukturę potrawy, ale też pozwala mi eksperymentować z różnorodnymi teksturami. Doskonałość dania to nie tylko kwestia techniki, ale przede wszystkim pozytywna opinia gości.

Technika kulinarna: sous-vide

Wyjątkowy smak, soczystość, delikatna struktura – postaw na sous-vide!

Zobacz

Kuchnia roślinna Macieja Woźniaka

Pasja do kuchni roślinnej odgrywa istotną rolę w mojej kulinarnej filozofii. Inspiracje czerpię z książek i mediów społecznościowych. W moim menu znajduje się aktualnie pięć dań roślinnych, moim ulubionym jest vege gołąbek. Widzę wiele korzyści wynikających z wprowadzenia kuchni roślinnej. Dzięki kuchni roślinnej, moja restauracja jest teraz bardziej dostępna i zdrowsza. 

Lubię pracować z produktami roślinnymi. Cieciorka, soczewica, burak to warzywa, które w mojej karcie goszczą najczęściej. Moim największym odkryciem spośród produktów Bonduelle Food Service są Warzywa Brunoise. Uwielbiam z nich korzystać! Zastosowanie jest ogromne: wykorzystuję je do sosów, marynat octowych, faszerowania, zup, jako dodatek do sałatek, używam też Warzyw Brunoise jako panierki do ryb.

Maciej Woźniak o trendach gastronomicznych

Na bieżąco śledzę trendy gastronomiczne, aby pozostać elastycznym i dostosować się do zmieniających się preferencji klientów. 

Radzę sobie z trendami dietetycznymi i preferencjami żywieniowymi moich gości bez problemu. Jeśli ktoś nie chce, nie może jeść pewnych rzeczy lub ma specjalne wymagania dietetyczne, zawsze mogę zastosować zamienniki. Dla mnie ważne jest, aby każdy czuł się dobrze przyjmowany i mógł cieszyć się posiłkiem bez obaw. 

Rada Dla Młodych Kucharzy

Jeśli gotowanie jest Twoją pasją, niezwykle istotne jest, abyś aktywnie uczestniczył w szkoleniach i stażach, które pomogą rozwijać Twoje umiejętności. Nie wahaj się korzystać z każdej możliwej okazji do zdobycia doświadczenia. Staraj się jak najwięcej uczyć od tych, którzy posiadają większe doświadczenie od Ciebie. To pozwoli Ci wypracować własny, niepowtarzalny styl gotowania oraz autorskie połączenia smaków.

– Szef Kuchni Maciej Woźniak

Kwestionariusz Szefa Kuchni

Imię i nazwisko

Maciej Woźniak

W gastronomii od

1999 r.

Wykształcenie kulinarno-gastronomiczne

Zespół Szkół Gastronomicznych im. K.Libelta w Poznaniu z tytułem Mistrza Zawodu

Doświadczenie kulinarne

Motel AB – Szef Kuchni

Kaiser Hof Keller Frankfurt nad Menem – Szef kuchni

Restauracja Hotel Kortowo Poznań – Szef Kuchni

Bergen Daily Pot Bergen – Kucharz

Własna działalność – Próbka Smaku Luboń

Aktualna pozycja zawodowa

Szef kuchni, właściciel – Próbka Smaku Luboń

Ulubiona kuchnia

Kuchnia polska w nowoczesnym wydaniu

Kulinarna specjalizacja

Finger foods

Składnik, który nigdy nie pojawi się w mojej kuchni

Wątróbka wieprzowa

Niezbędny sprzęt kulinarny

Nóż

Godzina rozpoczęcia pracy

Przeważnie o 4:30

Szef kuchni, którego podziwiam

Tom Kerridge

Uważam, że wschodzącą gwiazdą roślinnej kuchni jest…

Marta Dymek

Moje największe zawodowe wyzwanie

Przyjęcie ślubne w teatrze

Najważniejsze cechy dobrego szefa kuchni to…

Porządek, planowanie i dyscyplina

Moje najważniejsze doświadczenie w karierze kulinarnej

Udział w konkursach kulinarnych

Mój najważniejszy nauczyciel kulinarny

Moja mama